نمودار بیت کوین

10 مورد از بهترین استراتژی های کسب درآمد منفعل از بازار ارزهای دیجیتال

فرصت‌های درآمد منفعل ارز دیجیتال شرایطی را برای کاربران و فعالان بازار فراهم نموده است تا بتوانند ضررهای ناشی از سقوط و رکود بازار را جبران کنند و در واقع یک روش بهتر و فعال تر در مقایسه با روش هولد کردن را برای رشد سرمایه رمزنگاری را ارائه می دهد. روش نگهداری ارزهای دیجیتال برای یک دوره بلندمدت و در سال‌های اولیه بازار کریپتو بسیار کارآمد بود ولی در حال حاضر نمی توان آن را برای کسب درآمد منفعل کریپتو در بازار فعلی به عنوان یک راه بهینه در نظر گرفت.

در این مقاله قصد داریم به معرفی 10 مورد از بهترین استراتژی های کسب درآمد منفعل از بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم.

معرفی روش های کسب درآمد منفعل از بازار ارز دیجیتال

استیکینگ PoS

یکی از بهترین روش های کسب درآمد منفعل، استیکینگ PoS است. استیکینگ به نگهداری دارایی ها در پلتفرم بلاک چین اثبات سهام برای کمک به اعتبارسنجی بلوک‌های تراکنش اشاره دارد. بلاک چین های PoS در ازای سرمایه گذاری، به افراد پاداش هایی در قالب ارز رمزنگاری شده بومی خود ارائه می دهند. استیکینگ را می توان به عنوان یکی از محبوب ترین و اساسی ترین راه ها برای کسب درآمد منفعل ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. افراد با قرار دادن وجوه خود، علاوه بر کسب درآمد منفعل می توانند به ایمن سازی شبکه در برابر تهدیدات مخرب و هرزنامه ها کمک کنند.

در بسیاری از زنجیره‌های PoS، برای شرکت در استیکینگ نیازی به اجرای یک گره اعتبارسنجی کامل نیست. در زنجیره‌هایی که از DPoS یا همان مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کنند، هر گره می‌تواند تا از طریق تخصیص سهام و رای ‌گیری شفاف، برای واگذاری حقوق سهام خود به اعتبارسنجی کامل انتخابی خود از کوین های رمزنگاری خود استفاده کند. گره اعتبارسنجی کامل واگذار شده، علاوه بر پردازش بلوک های تراکنش، جوایز استیکینگ را بر اساس نسبت مشارکت افراد، با آنها به اشتراک می گذارد. حالت تفویض شده برای هر کاربر رمزنگاری یک روش بسیار مقرون به صرفه است تا بتواند از استیکینگ درآمد منفعل کسب کند. Tron (TRX) و EOSIO (EOS) از جمله زنجیره هایی هستند که از DPoS استفاده می کنند.

استیکینگ واگذار شده در برخی از بلاک‌ چین‌ها پشتیبانی نمی‌شود. استیکینگ مستقیم در این پلتفرم‌ها تنها با راه‌اندازی یک گره اعتبارسنجی کامل امکان‌پذیر است، با حداقل مقداری که باید در آن سرمایه گذاری کنید اغلب قابل توجه است.

استخراج نقدینگی

استخراج نقدینگی روش دیگری برای کسب درآمد منفعل کریپتو می باشد و شباهت زیادی با Yield Farming  دارد، اما بیشتر بر تامین نقدینگی برای استخرهای سوآپ کوین در صرافی های غیرمتمرکز تمرکز دارد. همچنین، به‌ جای پرداخت سود سرمایه‌ گذاری، معمولاً توکن‌ های استخر نقدینگی برای تامین وجوه شما صادر می‌شود.

این توکن‌ها به عنوان دارایی مصنوعی ممکن است در بسیاری موارد مجددا در همان پلتفرم‌ها یا سایر پلتفرم‌ها سرمایه‌ گذاری شوند. صرافی های غیرمتمرکز، استخرهای سوآپ کوین را که هدف اصلی استخراج نقدینگی هستند، اداره می کنند تا برای عملیات مبادلات بازارساز خودکار (AMM)، سطح نقدینگی کافی را حفظ کنند. هر استخر نشان دهنده یک جفت ارز دیجیتال است که برای مبادله در پلتفرم موجود است، مانند ETH/DAI. افراد باید برای واجد شرایط شدن به عنوان یک تامین کننده نقدینگی در بیشتر موارد، ارزش برابری از هر دو کوین را واریز کنند. سپس می توانند به عنوان یک LP، از سپرده خود پاداش های ارز دیجیتال را بر اساس فعالیت معاملاتی درون استخر، دریافت کنند. نسبتی از کارمزد سوآپ از استخر به LP ها به نسبت سهم آنها از وجوه در استخر توزیع می شود. Uniswap بزرگترین و از قدیمی ترین صرافی های غیر متمرکز است که به محبوبیت مدل استخر نقدینگی کمک کرده است. Curve (CRV)، PancakeS wap (CAKE)، Balancer (BAL) و SushiSwap (SUSHI) از جمله پلتفرم‌های برجسته‌ کسب درآمد منفعل از استخرهای مبادله می باشد.

سپرده گذاری دارایی های رمزنگاری

Yield Farming عبارت است از سپرده گذاری دارایی های رمزنگاری به استخرهای تولید بازده برای کسب سود در پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi). معمولاً این استخرها در دو نوع اصلی هستند که شامل استخرهایی روی انواع برنامه‌های مدیریت بازده و همچنین استخرهایی روی پروتکل‌های قرض ‌گیری و وام ‌دهی می باشد. Yield Farming

یکی دیگر از روش های محبوب برای کسب درآمد منفعل رمزنگاری است. از آن جایی که پروتکل‌ها و استخرهای DeFi تنوع گسترده ای دارند، احتمالا به تحقیق بیشتر و مدیریت فعال سرمایه‌ها در مقایسه با سهامداری نیاز داشته باشد.

استخر نقدینگی رایج ترین نوع استخری است که برای Yield Farming استفاده می شود و می توان در پروتکل های وام و استقراض آن را پیدا کرد. در این استخرها می توان وجوه خود را به عنوان وام دهنده پروتکل واریز کرد و سود خوبی از سرمایه گذاری خود کسب کرد. Aave (AAVE)، JustLend (JST) و Compound (COMP) از جمله پروتکل های پیشرو آن می باشند. همچنین استخرهای نقدینگی وجود دارد که توسط پروتکل‌ های بازدهی مختلف اداره می‌شوند. برخی از این پلتفرم‌ها از وجوه شما برای سرمایه‌ گذاری بهینه آن‌ها در منابع مختلف DeFi سودآور استفاده می‌کنند. بهینه‌ سازی خودکار سرمایه ‌گذاری افراد، هدف آن‌ها می باشد، بدون اینکه به بررسی انواع مختلف استخرها و پروتکل‌های موجود در بازار نیازی باشد. سایر پروتکل ها در این زمینه به سادگی به شما برای تخصیص وجوه خود به یک یا چند پلتفرم DeFi برای بازده پرداخت را انجام می دهند. سالین فاینانس (YFI)، تامین مالی محدب ( CVX) و آراکیس فاینانس از جمله پروتکل های پیشرو در این دسته از Yield Farming می باشد.

وام رمزنگاری: وام رمزنگاری یکی دیگر از فرصت‌های درآمد منفعل است که از طریق وام دادن دارایی افراد به پلتفرم‌های معاملاتی، پروتکل‌ها، سایر کاربران و صرافی‌ های رمزارز ایجاد می‌شود. افراد می توانند از طریق وام دادن وجوه رمزنگاری خود به موارد ذکر شده، برای خود درآمد منفعل کسب کنند. وام های غیرمتمرکز، وام های متمرکز، وام های همتا به همتا (P2P) و وام حاشیه ای، از جمله روش های رایج وام های رمزنگاری می باشند.

وام دهی غیرمتمرکز: در بخش Yield Farming این مقاله، در رابطه با وام دادن وجوه رمزنگاری به استخرهای پروتکل های وام دهی و استقراض صحبت کردیم. این پروتکل ها راه اصلی هستند که می توان از طریق آن از وام دادن وجوه خود به یک پلتفرم غیرمتمرکز بهره مند شد. اکثر پلتفرم‌های وام ‌دهی غیرمتمرکز معروف، نقدینگی کافی را بر اساس مبلغ قرض ‌داده‌ شده و استقراضی و وثیقه‌های ارائه ‌شده برای وجوه استقراضی، به صورت الگوریتمی حفظ می‌کنند. همچنین باید به این اطمینان برسد که ضمن ایمن بودن وجوهی که به پروتکل وام داده اید، وام دهنده غیرمتمرکز برای انجام تعهدات وام خود، همیشه نقدینگی کافی را دارد.

وام دهی متمرکز: وام‌ دهی متمرکز قادر به پوشش دهی شرکت‌های خصوصی می باشد که می‌توان برای کسب سود، وجوه رمزنگاری خود را به آنها قرض داد. وام دهی متمرکز را می توان جایگزین مفیدی برای وام های غیرمتمرکز در نظر گرفت که برای افرادی که برای استفاده از پروتکل های وام دهی غیرمتمرکز، احساس راحتی یا مهارت کافی ندارند، مناسب است. وام دهندگان متمرکز نیز در دو نوع اصلی هستند: شرکت های خصوصی ارائه دهنده وام های رمزنگاری و همچنین صرافی های متمرکز بزرگ که در میان مجموعه محصولات خود، گزینه وام را نیز ارائه می دهند. YouHodler و Nexo نمونه‌هایی از شرکت‌های متخصص در وام‌ دهی کریپتو می باشند. Nexo یکی از بزرگترین وام دهندگان رمزنگاری متمرکز در جهان است.

وام دهی همتا به همتا (P2P): پلتفرم‌های وام‌دهی رمزنگاری P2P یا همتا به همتا این امکان را به افراد می‌دهند تا به جای یک شرکت خصوصی یا پروتکل غیرمتمرکز، مستقیماً به افراد دیگر وام دهید. این پلتفرم‌ها نوعی امتیاز اعتبار را اغلب بر اساس سابقه وام ‌گیری کاربران، برای کاربران خود حفظ می‌کنند تا در کاهش ریسک وام دادن به یک طرف ورشکسته کمک کنند. ارائه دهندگان وام رمزنگاری P2P نیز در دو نوع اصلی هستند: صرافی هایی که به عنوان یکی از محصولات خود، وام P2P را ارائه می دهند، مانند Crypto.com و دیگر پلتفرم های متخصص در این شکل از وام، مانند Lendoit.

مارجین وام: مارجین وام شامل قرار دادن وجوه رمزنگاری در مقابل بهره در اختیار معامله گران حاشیه است. معامله مارجین روش استفاده از اهرم قابل توجه برای اجرای معاملات با قرض گرفتن اکثر مبلغ مورد نیاز برای معامله است. در واقع می توان آن را به عنوان یک استراتژی معاملاتی پرخطر با پاداش بالا در نظر گرفت. برخی از پلتفرم‌ها نیز خود را به‌عنوان وام‌دهنده تخصصی حاشیه رمزنگاری به بازار عرضه می‌کنند. در بیشتر موارد، آنها از اتصال به برخی از مشتقات صرافی های تمرکز برای ارائه خدمات استفاده می کنند. به عنوان مثال، CryptoLend، پلتفرمی که خدمات وام حاشیه ای را ارائه می دهد، از صرافی Bitfinex برای عملیات وام دهی خود استفاده می کند.

حساب های پس انداز رمزنگاری

چندین صرافی متمرکز و سایر پلتفرم‌های متخصص در خدمات رمزنگاری مالی، حساب‌های رمزنگاری با بهره را ارائه می‌دهند. این حساب‌ها کاملاً شبیه حساب‌های فیات بهره‌دار استاندارد در بانک‌ها هستند. اساساً، وجوه رمزنگاری که سپرده می‌کنید برای استیکینگ، وام دادن و سرمایه ‌گذاری توسط پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و سود کسب شده به افراد تحت عنوان بهره پرداخت می‌شود. YouHodler مستقر در سوئیس و BlockFi مستقر در ایالات متحده برخی از ارائه دهندگان پیشرو برای این نوع حساب ها می باشند. Bybit همچنین یک حساب سود رمزنگاری به نام Bybit Savings ارائه می‌کند که پاداش‌های بزرگ و همچنین پیشنهادات انحصاری فصلی را ارائه می‌دهد.

 استخراج ابری

یکی از راه های برای کسب درآمد ارز دیجیتال، استخراج ارز دیجیتال در پلتفرم‌های بلاک چین است. البته افراد برای انجام عملیات استخراج معمولی را به خرید سخت‌ افزار گران‌ قیمت نیاز دارند. در صورتی که استخراج ابری این امکان را به شما می دهد تا در استخراج رمزنگاری بدون نیاز به چنین تجهیزاتی شرکت کنند.

با استخراج ابری، افراد به طور منظم یک هزینه ماهانه یا سالانه را به یک ارائه دهنده خدمات برای فرصت «اجاره» منابع استخراج خود می پردازند. در ازای این کارمزد، ارائه ‌دهنده خدمات با استفاده از منابعی که اجاره می‌کنید، کریپتو استخراج می‌کند و بخشی از پاداش استخراج را به شما می‌پردازد.

توکن های سود سهام

توکن‌های سود سهام، به عنوان ارزهای دیجیتال که دارای پاداش‌های منظم سود سهام برای دارندگان آن هستند، در مکانیزم عملکردی توکن تعبیه شده است. به عنوان مثال، VeChain (VET) که بزرگترین ارز دیجیتال سود سهام بر اساس ارزش بازار است، توانسته در قالب یک توکن دیگر در یک پلتفرم مرتبط، Thor (VTHO)، سود سهام را تولید کند. با داشتن VET بیشتر، پاداش های VTHO بیشتری می توان کسب کرد.

برنامه های وابسته کریپتو

برنامه‌های وابسته بخش مهمی از استراتژی‌ های بازاریابی شرکت‌ها بوده‌اند و با ورود اینترنت افزایش قابل توجهی دریافت کرده‌اند. انواع وب ‌سایت‌ها و پلتفرم‌ های رمزنگاری در حال حاضر بر اساس رمزارز، مدل بازاریابی وابسته را اتخاذ کرده‌اند. هر زمان که به این وب سایت ها و پلتفرم ها کاربر را ارجاع می دهید، می توانید مقداری درآمد ارز دیجیتال کسب کنید. در صورت راه اندازی وبلاگی با تعداد زیادی بازدید کننده معمولی، ممکن است برنامه‌های وابسته به کریپتو راهی عالی برای کسب درآمد غیر فعال باشند. برخی از محبوب ترین برنامه های وابسته به کریپتو در صنعت توسط Bybit، Paxful و CoinLedger ارائه می شوند.

فورک و ایردراپ

فورکینگ راه اندازی یک بلاک چین جدید است که دارای مجموعه قوانین و عملکردهای اصلاح شده خود است و بر اساس یک زنجیره موجود است. گاهی اوقات راه اندازی زنجیره های جدید فورکی همراه با توزیع رایگان توکن ها است. دریافت کنندگان توکن های بومی زنجیره جدید اغلب کاربران بلاک چین مادری هستند که فورک بر آن بنا شده است. توزیع توکن رایگان به عنوان یک ابزار بازاریابی برای جذب پایگاه کاربران زنجیره مادر به پلتفرم جدید استفاده می شود.

ایردراپ یکی دیگر از ابزارهای رایگان بازاریابی است که توسط پروژه‌های رمزنگاری جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایردراپ توزیع رمزنگاری بومی پروژه در جامعه کاربران آن است. ممکن است ایردراپ ها توسط پروژه های موجود و تاسیس شده و همچنین پلتفرم های جدید به کار گرفته شوند. هدف مشابه توزیع های اولیه است – یعنی ایجاد یک جامعه کاربری نزدیکتر و فعال تر برای عملیات کریپتو. هم پلتفرم های بلاک چین و هم DApp های مبتنی بر آنها ممکن است airdrops را انجام دهند. برای ردیابی ایردراپ های آینده، می توانید از منابعی مانند Airdrops.io و Airdrop Alert استفاده کنید.

مزایای کسب درآمد منفعل بازار ارزهای دیجیتال

فرصت‌هایی که در بالا توضیح داده شد می‌تواند راهی عالی برای یک سرمایه‌گذار ارز دیجیتال برای ایجاد درآمد منفعل باشد. مزایای اصلی آنها عبارتند از:

روشی بهینه برای تولید ثروت: این فرصت‌ها، زمانی که به‌ درستی استفاده شوند، می‌توانند به شما کمک کنند تا ثروت کریپتو خود را بیشتر در حالت خلبان خودکار، با حداقل تعهد زمانی مورد نیاز، افزایش دهید. حداقل، آنها باید زمان قابل توجه کمتری نسبت به هر نوع معامله فعال داشته باشند.

کاهش ریسک در بازارهای نزولی: کسب درآمد غیرفعال کریپتو راهی عالی برای جبران ضررهایی است که بسیاری از سرمایه گذاران در طول رکود بازار متحمل می شوند.

فرصتی برای سرمایه گذاری: با تحقیق و تخصیص وجوه خود به انواع جریان‌های درآمد غیرفعال، شانس زیادی برای کشف پروژه‌های امیدوارکننده جدید دارید. برخلاف کوین های ثابت، این رمزارزهای ستاره‌ای آینده پتانسیل بازگشت سرمایه‌گذاری زیادی را دارند.

تنوع جریان درآمد: همانطور که ممکن است قبلاً استنباط کرده باشید، تنوع زیادی از فرصت‌های درآمد منفعل کریپتو وجود دارد. اکثر سرمایه گذاران محتاط وجوه خود را به جریان های متعددی در میان این فرصت ها اختصاص می دهند.