ثبت نام ارز دیجیتال

آشنایی با استاپ لیمیت و استاپ مارکت و تفاوت آنها

چنانچه در بازار ارزهای دیجیتال به فعالیت می پردازید و ترجیح می دهید که معاملات خود را در بازه زمانی کوتاه مدت انجام دهید توصیه می شود با سبک های مختلف سفارش آشنا شوید تا بتوانید در هر شرایط بازار نقاط ورود بهینه تری داشته باشید و استراتژی معاملاتی خود را به طور کامل اجرا کنید.

در این مقاله قصد داریم به تعریف دو استراتژی معاملاتی در بازار ارز دیجیتال تحت عنوان، استاپ لیمیت و استاپ مارکت بپردازیم و بررسی کنیم که تفاوت این دو روش چیست و هر یک چه کاربردی در بازار دارد.

سفارش استاپ در بازار ارزهای دیجیتال

دستورهای استاپ نوعی از سفارشات مشروط هستند که تحت شرایط خاصی که توسط معامله گر تعیین می شود فعال شده و در دفترچه سفارش قرار می گیرند. به بیانی ساده تر، با استفاده از این نوع سفارش، شما قیمتی را به عنوان قیمت توقف تعیین می کنید و سفارش مورد نظر تنها زمانی فعال می شود که قیمت بازار به قیمت توقف  برسد.

در نظر داشته باشید که معمولا این قیمت توقف، با عنوانی چون، قیمت فعال سازی یا تریگر نامیده می شود.

حال نیاز است بدانید سفارش خرید به روش استاپ چگونه انجام می شود

تصور کنید با تحلیلی که انجام داده اید به این نتیجه رسیده اید که بازار در یک روند صعودی قرار دارد و پس از شکستن سطح مقاومت، روند صعودی آن از سر گرفته می شود. بنابراین زمانی که یک دستور توقف می‌دهید، می‌توانید سطح مقاومت را به‌عنوان «قیمت توقف» مشاهده کنید و با توجه به استراتژی معاملاتی خود، سفارش خرید مورد نظر خود را برای بهره‌مندی از ادامه افزایش قیمت قرار دهید.

حال نیاز است بدانید سفارش فروش به روش استاپ چگونه انجام می شود

این بار تصور کنید که بازار در روند نزولی قرار دارد و سطح حمایتی در مقابل آن قرار دارد و فرض کنیم تحلیل شما اینگونه است که، اگر این سطح حمایت شکسته شود، بازار به افت ادامه خواهد داد. بنابراین می توانید این سطح حمایتی را به عنوان «قیمت توقف» به عنوان حد ضرر در معامله خود در نظر بگیرید و با ثبت سفارش فروش به روش توقف، از زیان بیشتر در معامله خود جلوگیری کنید.

سفارشات توقف به دو دسته استاپ لیمیت و دستور توقف بازار تقسیم می شوند که در ادامه نحوه استفاده از آنها توضیح داده شده است.

استاپ لیمیت در بازار ارزهای دیجیتال

در سفارش‌هایی که با استفاده از روش استاپ لیمیت و یا سفارشات محدود ثبت می‌شوند، معامله‌گران می‌توانند ضمن تعیین قیمت مشروط سفارش برای فعال‌سازی، قیمت سفارش را نیز مشخص کنند. سفارش های ثبت شده با روش استاپ لیمیت دارای 3 ویژگی مهم مثل حجم سفارش و قیمت توقف و قیمت سفارش هستند.

که منظور از قیمت توقف، قیمتی است که با آن سفارش فعال می شود و با رسیدن قیمت بازار به آن وارد دفتر سفارش می شود و مقصود از قیمت سفارش، رقمی است که در آن سفارش شما تکمیل می شود. به عبارت دیگر پس از رسیدن قیمت بازار به قیمت توقف، سفارش شما با قیمتی که تعیین کرده اید تکمیل می شود.

  • بررسی استاپ لیمیت در وضعیت خرید ارز دیجیتال

برای آشنایی بهتر شما با مفهوم استاپ لیمیت در معامله خرید ارز دیجیتال با یک مثال آن را توضیح می دهیم، تصور کنید که قیمت فعلی بیت کوین 18000 دلار است و نمودار بیت کوین در یک روند صعودی نزدیک به مقاومت 19000 دلار است. حال بیایید فرض کنیم تحلیل شما این است که اگر مقاومت 19000 دلاری شکسته شود، روند صعودی بیت کوین از سر گرفته خواهد شد. بنابراین می توانید با استفاده از روش استاپ لیمیت ثبت سفارش کنید. به سادگی قیمت توقف را روی 19000 دلار و قیمت سفارش کمی بالاتر یا برابر با 19000 دلار تعیین کنید و حجم خرید خود را مشخص کنید. در چنین شرایطی اگر قیمت بازار به 19000 دلار برسد، سفارش خرید شما در دفترچه سفارشات وارد شده و طبق قیمتی که مشخص کرده اید اجرا می شود.

  • بررسی استاپ لیمیت در وضعیت فروش ارز دیجیتال

در شرایط فروش نیز در نظر بگیرید که اکنون بیت کوین در روند نزولی قرار دارد و قیمت فعلی آن برابر با 19000 دلار است و سطح حمایت 18000 دلار قبل از آن است. فرض کنید تحلیل شما این است که اگر حمایت 18000 دلاری از بین برود، بیت کوین به سقوط خود ادامه خواهد داد. بنابراین، می توانید با ثبت سفارش فروش به روش حد مجاز، معاملات خود را از ضررهای بیشتر ناشی از کاهش قیمت محافظت کنید. یعنی حد ضرر را برای معامله خود مشخص کنید.

در واقع به سادگی قیمت توقف را روی 18000 دلار و قیمت سفارش را کمی بالاتر یا برابر با 18000 دلار قرار دهید و حجم فروش خود را مشخص کنید. در این شرایط زمانی که قیمت بیت کوین بازار به 18000 دلار رسید، سفارش فروش شما به دفترچه سفارش اضافه می شود و مطابق با قیمت سفارشی که مشخص کرده اید پر می شود.

استاپ مارکت در بازار ارزهای دیجیتال

در سفارش‌هایی که به روش استاپ مارکت و یا توقف بازار ثبت می‌شوند، معامله‌گران می‌توانند قیمتی را به‌عنوان قیمت توقف تعیین کنند و با رسیدن قیمت بازار به قیمت توقف، سفارش با «بهترین قیمت بازار» فعال و اجرا می‌شود و نیازی به اعلام قیمت سفارش توسط معامله گران نیست. برای سفارشات استاپ مارکت تنها نیاز است که مقدار سفارش و قیمت توقف مطابق با شرایط فعال سازی سفارش را وارد کنید و سفارش خرید یا فروش مورد نظر با قیمت فعلی بازار پر می شود. بنابراین، قیمت توقف به عنوان حد ضرر شما عمل می کند و سفارش فروش شما زمانی فعال می شود که قیمت بازار به آن قیمت برسد.

این موضوع را در نظر داشته باشید که تعیین قیمت سفارش در استاپ لیمیت، تا حد بسیار زیادی به تحلیل و استراتژی شخصی شما بستگی دارد اما معمولا هنگام ثبت سفارش های فروش به روش حد مجاز، قیمت سفارش کمی کمتر از قیمت توقف در نظر گرفته می شود.

بنابراین، قیمت توقف، قیمت فعال سازی سفارش شما و قیمت سفارش، قیمتی است که سفارش شما در آن ثبت شده است. توجه داشته باشید که نشان دادن قیمت سفارش (قیمت) برای سفارشات حد مجاز کاملاً به تحلیل شخصی شما بستگی دارد اما قاعدتاً برای سفارش‌های خرید ثبت‌شده به روش حد مجاز، قیمت سفارش کمی بالاتر از قیمت توقف است.

تفاوت رو روش استاپ لیمیت و استاپ مارکت در بازار ارز دیجیتال چیست؟

مهم ترین تفاوت استاپ لیمیت و استاپ مارکت در قیمت سفارش است. در مورد سفارش هایی که به روش استاپ لیمیت ثبت می شوند، علاوه بر قیمت توقف، قیمت سفارش نیز توسط خود معامله گر تعیین می شود و برای سفارش‌هایی که به روش استاپ مارکت ثبت می‌شوند، فقط قیمت توقف توسط معامله‌گر مشخص می‌شود و قیمت سفارش «بهترین قیمت فعلی بازار» است.