امنیت کیف پول دیجیتال صرافی آنلاین ویننس

در مورد ویژگی ها و کاربردهای مهم ارزهای دیجیتال چه می دانید؟

همه ما شاهد این ماجرا هستیم که دنیای ارز های دیجیتال رونق بسیاری گرفته و آنچه باید در مورد آن بدانیم این است که، ارز دیجیتال، نوعی دارایی ارزشمند محسوب می‌شود که وجود فیزیکی نداشته، تنها بر بستر اینترنت قرار دارد و از همان طریق نیز معامله می‌شود. نکته قابل ذکر دیگر این است که، هیچ سازمان یا دولتی نمی‌تواند ارز دیجیتال را برخلاف پول‌‌های فیات و رایج کشور، کنترل و مدیریت کند.

ارز دیجیتال معمولا با عناوینی همچون، رمزارز یا کریپتوکارنسی شناخته می‌شود که در سالیان اخیر، توجه بسیاری از مردم جهان را به خود جلب کرده است.

اما سوال اینجاست که کدام ویژگی و کاربرد ارزهای دیجیتال است که باعث افزایش روز افزون تعداد سرمایه ‌گذاران در این بازار شده است؟

مطابق با آمار به دست آمده از دنیای رمز ارزها، شاهد این ماجرا خواهیم بود که در آینده ‌ای نه چندان دور، جایگزین کارت های اعتباری و پول‌ های کاغذی می‌شوند و شاید همین موضوع، به تنهایی بیانگر قابلیت بی نظیر رمز ارزها باشد.

استقبال از ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف 

در برخی از نقاط جهان مشاهده می‌شود که فرایند دریافت ها و پرداخت ها، با بهره مندی از تکنولوژی روز و استفاده از خدمات نوین رمز ارزها یا کریپتوکارنسی ‌ها انجام می‌شود و مزایای ارزهای دیجیتال تا به حدی است که برخی از کارشناسان قابلیت های آن را بسیار بیشتر از یک سیستم دریافت و پرداخت محسوب می‌دارند، در واقع آن‌ها معتقدند که با خرید و نگهداری یا اصطلاحا هولد کردن رمز ارزها در یک بازه‌ زمانی طولانی، می‌توان ارزش سرمایه‌‌ اولیه را تا میزان قابل توجهی افزایش داد.

بنابراین، با در نظر گرفتن روند پیشرفت ارزهای دیجیتال، طی سال‌ های اخیر و تحلیل شرایط  کنونی جوامع، می‌توان اینگونه بیان نمود که، ارزهای دیجیتال، گزینه‌ های بسیار معقول و منطقی برای سرمایه‌ گذاری در بلند مدت می‌باشند.

آشنایی با برخی از اصطلاحات رایج بازار ارزهای دیجیتال

افرادی که علاقه مند به فعالیت در این حوزه هستند ممکن است با اصطلاحاتی مواجه باشند و با آن سروکار داشته باشند که با آنها آشنا نبوده و همین عدم شناخت نیز منجر به ضرر‌های غیر قابل جبران مالی و مشکلات دیگر برای کاربران شود. از این رو سعی کردیم در این بخش از مقاله، تعدادی از اصطلاحات مهم و کاربردی در حوزه‌ رمز ارزها را که هر یک از کاربران ممکن است با آن مواجه باشند را با بیانی ساده عنوان نموده و توضیحاتی ارائه نماییم تا به خوبی در مورد آنها بدانید و با هریک از آنها آشنا شوید.

اصطلاحاتی که در ادامه ذکر می‌شوند، عبارت ‌های کلی در رابطه با رمز ارزها هستند، اگرچه که تعداد بیشتری از این عناوین و اصطلاحات در بین سرمایه‌گذاران و تریدرها وجود دارد، ولی همین تعداد نیز به عنوان مقدمه ای برای آشنایی با این حوزه، مهم به شمار می‌روند.

  • بلاک چین:

به عنوان یک پایگاه داده می‌باشد، به طوری که تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ‌های دیجیتالی انجام شده در شبکه‌ رمز ارزها را به صورت خودکار به ثبت می‌رساند. در واقع می‌توان گفت که، تکنولوژی بلاک چین علاوه بر حذف شخص ثالث، فضایی امن و مطمئن برای انجام تراکنش‌های مالی کاربران به وجود آورده است.

در نظر داشته باشید که ساختار تکنولوژی بلاک چین به گونه ‌ای است که اطلاعات در بلاک‌ ها به صورت دسته ‌بندی و مشخص در کنار یکدیگر قرار گرفته و زنجیره ‌ای از اطلاعات را تشکیل دهند. از آنجایی که کاربران در سراسر جهان، همواره مشغول ثبت تراکنش در شبکه ‌‌ رمز ارزها هستند، زنجیره اطلاعات ثبت شده در بلاک چین نیز هر لحظه در حال افزایش است.

  • بیت کوین:

اولین ارز دیجیتال می‌باشد که حتی با وجود گذشت سال های متمادی و حضور ارزهای دیگر، همچنان به عنوان معروف ترین رمز ارز در سطح جهان شناخته می ‌شود و طرفداران زیادی دارد.

  • آلت کوین:

تمامی ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین به صورت اختصاصی ساخته و به بازار ارزهای دیجیتال عرضه شدند، آلت کوین نامیده می‌‌شوند. به عنوان مثال، کوین ‌هایی مانند اتریوم، کاردانو، دوج کوین و … به عنوان معروف ترین آلت کوین ‌ها در بازار رمز ارزها شناخته می‌شوند.

در نظر داشته باشید که هر یک از آلت کوین ‌ها دارای ویژگی و قابلیت ‌های متفاوت و منحصر به فرد بوده و هدف خاصی را دنبال می‌‌کنند و  آن را در اختیار کاربران خود  قرار می دهند.

  • صرافی ارز دیجیتال:

صرافی آنلاین به پلتفرم یا بستری گفته می‌‌شود که تمام خدمات مربوط به خرید و فروش ارزهای دیجیتال از آن طریق انجام می‌شود و معاملات آنلاین کاربران را تحت پوشش قرار می‌دهد.

  • کیف پول دیجیتال:

کیف پول ارزهای دیجیتال، به منظور حفظ امنیت، دریافت و پرداخت رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا به سه شکل سخت افزاری، نرم افزاری و کاغذی طراحی می‌شود.

در نظر داشته باشید که هر یک از صرافی ‌های آنلاین حوزه‌ ارزهای دیجیتال، یک کیف پول اختصاصی برای کاربران خود طراحی کرده‌‌ و در اختیار آنها قرار می دهند که به منزله یک ویژگی مهم از سوی آن صرافی، محسوب می‌شود.

  • ساختار غیر متمرکز:

منظور از ساختار غیر متمرکز این است که هیچ نهاد و سازمان دولتی یا خصوصی از رمز ارزها پشتیبانی نمی‌‌کند. در واقع همین ساختار غیر متمرکز ارزهای دیجیتال موجب شده  که هیچ شخص یا نهاد مشخصی، قادر به کنترل فرآیند انجام و ثبت تراکنش ‌های کاربران در شبکه نباشد. هر فرد به عنوان کاربر و معامله گر مسئولیت انجام معاملات را بر عهده دارد.

  • دفتر کل توزیع شده:

دفتر کل توزیع شده به عنوان یک پایگاه از داده‌های دیجیتالی شناخته می‌‌شود که توسط هیچ یک از نهادهای دولتی و خصوصی تحت کنترل قرار نمی‌‌گیرد و بهتر است بدانید که، داده های دیجیتالی دفتر کل توزیع شده همزمان در چندین بخش از جهان ثبت و ذخیره می‌‌شوند.

در واقع یکی از ویژگی‌ های قابل توجه دفتر کل توزیع شده این است که اعمال هر نوع تغییر یا حذف تراکنش بعد از ثبت نهایی امکان پذیر نخواهد بود. به بیان ساده ‌تر، هیچگاه اطلاعات ثبت شده در شبکه امکان دستکاری را نخواهد داشت، از این رو می‌توان گفت که بلاک چین نیز یک دفتر کل توزیع شده است.