آیا تعیین حد ضرر معامله ارز دیجیتال مهمه؟

تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال چه اندازه اهمیت دارد؟

هر معامله گر و فعال بازار ارز دیجیتال معمولا با چالش ها و مشکلات عدیده ای مواجه می شود و همواره با چهار سوال اصلی مواجه است که عبارتند از:

  • جهت روند به کدام سمت است؟
  • با چه حجمی ترید کنم؟
  • حد سود چه نقطه ای است؟
  • حد ضرر چه نقطه ای است؟

اگرچه که دانستن پاسخ تمامی این موارد برای معامله گران مهم و ضروری بوده و می تواند آنها را به موفقیت های بیشتر و بهتری رهنمون سازد ولی موضوع بحث بسیار مهم و ضروری در بین این چهار سوالی که مطرح شد، مقوله‌ی حد ضرر است.

در نظر داشته باشید که چنانچه شما حتی با حجم کمی وارد معامله شوید و حد ضرر نداشته باشید، سرمایه شما در معرض نابودی خواهد بود. در واقع شما با نگذاشتن حدضرر این اجازه را به بازار می‌دهید که سرمایه شما را به صفر برساند و شما با بی توجهی به تعیین حد ضرر برای معامله خود، عملا دارید بیان می دارید که از ضرر میترسم و من تحمل دیدن ضرر در حساب خود را ندارم. پس اینقدر صبر می‌کنم تا بازار به حالت نرمال خود بازگردد. ولی باید توجه داشته باشید که، ممکن است این موضوع هرگز رخ ندهد و در عوض، بازار با شتابی فزاینده به حرکت خود و در جهت مخالف خواسته شما پیش ‌رود و شما بیهوده در انتظار سود مطلوب باشید.

تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال یعنی چی؟

تعیین حد ضرر به معنای در نظر گرفتن یک عدد یا محدوده مشخصی است که افراد برای معاملات خود تعیین می ‌کنند تا سرمایه آنها بیش از آن، متحمل ضرر نشود و معامله مورد نظر تا پیش از آن محدوده بسته شود. تعیین نقطه حد ضرر می‌تواند در سیستم و نزد کارگزار و یا به صورت ذهنی ثبت شود.

در نظر داشته باشید که هر عملی نیاز به پیروی از اصول و قوانین مشخصی دارد و چنانچه بدان ها بی توجهی شود، اختلالاتی  را در نتیجه نهایی کار ایجاد می نماید و این موضوع در فرایند تعیین حد ضرر نیز به خوبی مشخص است که عدم توجه بدان، ریسک کار را به شدت افزایش داده و ممکن است که هر اتفاقی برای سرمایه مورد نظر به وجود آید.  بر همین اساس و با توجه به ماهیت بازار که افراد نمی توانند کنترل و قدرت زیادی روی حرکات آن داشته باشند، باید گفت که، تنها ابزار دفاعی برای موفقیت، تعیین حد ضرر است. به طوری که مشاهده شده تریدرهای بسیاری توانسته اند به موفقیت رسیده و سودهای قابل توجهی را به دست آورند.

دلیل تاکید بر تعیین حد ضرر در معامله ارز دیجیتال

تعیین حد ضرر از الزامات اساسی برای هر سرمایه‌گذار محسوب می شود و تعیین حد و مرز آن، مقوله‌ای است که محدوده‌ وسیعی را پوشش می‌ دهد و اقدام برای مشخص نمودن نقطه حدضرر می تواند برگرفته از خصوصیات فردی و روحی شخص سرمایه‌گذار یا مقدار سرمایه و اندازه ریسک و نوع بازار و شناخت سابقه تاریخی آن بازار باشد.

این موضوع را در نظر داشته باشید که معمولا پیش‌بینی‌های ما نمی‌تواند درست باشد و اگر معامله ما به هر دلیلی مخالف انتظار ما پیش رفت آنگاه چه مقدار باید ضرر متحمل شد؟

نکته‌ی مهم و قابل ذکر برای معامله گران در جهت درک اهمیت تعیین حد ضرر این است که، بدون انجام آن شما شاهد تعداد ضررهای بسیاری خواهید بود که از سوی شما فعال می‌شود و در نهایت احساس نیاز می کنید که باید یک بازبینی کلی در روش و سیستم معاملاتی خود انجام دهید، پس توصیه می شود که هرگز اقدام به حذف حد ضرر نکنید.

در واقع بی توجهی به تعیین حد ضرر در معامله بدین معناست که شما هیچ برنامه مشخصی برای مدیریت سرمایه و ریسک خود ندارید. به عنوان مثال، تصور کنید در حال رانندگی در یک اتومبیل با سرعتی بسیار بالا هستید و پدال گاز را تا انتها فشرده‌اید و به صورت ناگهانی مانعی بزرگ در مقابل خود مشاهده می کنید، در حالی که در تجهیزات اتومبیل شما اصلا چیزی بنام ترمز وجود ندارد و مشخص است که چه نتیجه ای در پی خواهد داشت.

در واقع باید گفت که، استراتژی حد ضرر بازار ارز نیز نقشی مشابه با همان نقش ترمز مطمئن را در اتومبیل شما دارد، با توجه به اینکه با نوساناتی که معمولا در بازار ارز دیده می شود، در صورت استفاده نکردن از حد ضرر، در کمتر از چند ساعت، امکان از بین رفتن تمام سرمایه شما وجود دارد و از این رو گفته می شود که تعیین حد ضرر از سوی معامله گران، حتی از خود معاملات نیز اهمیت بیشتری دارد.

وقتی از یک فرد تازه وارد به بازار ارز دیجیتال پرسیده می‌شود که چرا برای معامله‌ خود حد ضرر مشخص نمی کند؟ معمولا چنین پاسخ می دهد که «فکر می کنم در میانه یک رنج مشخص و تکراری از نوسانات قیمت هستیم و نرخ قیمت به نقطه قبلی‌ خود باز می گردد». در حالی که در بسیاری از موارد نتیجه به دست آمده‌، چیزی جز از دست دادن کل سرمایه او نخواهد بود.

چنانچه به مدیریت ریسک سرمایه و مدیریت پول خود توجه بیشتری کنیم و از استراتژی معاملاتی مطمئن تعیین حد ضرر برای ورود و خروج از معامله استفاده کنیم، نتیجه پایانی معامله، با کسب سود بالایی همراه خواهد بود و به عنوان توصیه مهم و نقطه پایانی مبحث این مقاله، بیان می شود که از این لحظه به بعد به خودتان قول بدهید که پیش از ورود به معامله، پاسخ این سوال مهم را بدانید که، حد ضرر من چه نقطه ای است؟