دستگاه های ماینینگ

همه چیز درباره دستگاه های ماینینگ

در سراسر جهان افراد زیادی علاقه مند به حوزه ارزهای دیجیتال بوده و به کار استخراج رمز ارزها مشغول هستند که ماینر نامیده می شوند . هر یک از آن ‌ها تلاش می ‌کنند تا با استفاده از ابزارهای متنوع استخراج به تعداد بیشتری از رمزارزهای استخراج نشده دست یابند و با فروش آنها به سود و درآمدزایی مورد نظر خود برسند. در واقع، ماینینگ فرآیند تایید تراکنش ‌های رمز ارزها و ثبت آنها در دفتر کل توزیع استخراج است. این فرآیند به غیر متمرکز سازی شبکه رمز ارزها و افزایش امنیت شبکه کمک می ‌کند و در نهایت رمزارز جدید ایجاد می‌ کند.

دستگاه ماینینگ چیست؟

دستگاه ماینر اصطلاحی است که برای دستگاه ‌های استخراج رمز ارزها به‌ کار برده می ‌شود و در حال حاضر این دستگاه ‌ها بسیار متنوع هستند و با در نظر گرفتن پیچیدگی که در ماین کردن بیت‌کوین وجود دارد، روش انتخاب دستگاه ماینر بیت کوین نیز بسیار حائز اهمیت است که بایستی حتما بر روی سخت ‌افزاری که مناسب و از نوع صحیح است، سرمایه‌ گذاری شود.

مشخصه ‌های محدودی وجود دارند که باید هنگام انتخاب تجهیزاتی که به شکل خوبی برای فرد مناسب است در نظر گرفته شوند و یکی از آن‌ ها هش ‌ریت است که به معنای تعداد محاسباتی می باشد که آن سخت ‌افزار می‌ تواند در هر ثانیه انجام دهد. در نظر داشته باشید که این مورد، یک پارامتر بسیار مهم و حائز اهمیت است.

تمامی ماینرها به دنبال خروجی تعیین شده تابع هش هستند و هنگامی که بحث از تابع هش می ‌شود، ورودی مشابه همیشه خروجی مشابهی تولید می ‌کند، اما توابع هش به شکلی طراحی شده ‌اند که غیر قابل پیش ‌بینی باشند. بنابراین، بهترین راه برای پیدا کردن خروجی مشخص، آزمودن حداکثر ورودی ‌های ممکن است. علاوه بر آن، استخراج بسیار رقابتی است. بنابراین، به منظور گردآوری پاداش، ماینر نیاز به آن دارد که تمامی این ورودی‌ های تصادفی را به سرعت دریافت کند. به همین دلیل است که انتخاب سخت‌ افزاری با هش ‌ریت بالاتر و در جهت استخراجی موفق، موضوع بسیار مهمی است. هش‌ ریت با یکای مگا هش بر ثانیه (MH/S)، گیگاهش (GH/S) و ترا هش بر ثانیه (TH/S) سنجیده می ‌شود.

فاکتورهای مهم برای انتخاب یک دستگاه ماینینگ

هنگامی که کاربر بخواهد یک دستگاه ماینر بیت کوین را ارزیابی کند، معمولا سه فاکتور اساسی که شامل، مصرف برق، هش ‌ریت و بهره ‌وری انرژی می باشد را باید بررسی کند. در ادامه در مورد هر یک از این فاکتورها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه ماینر بیت کوین، با واحد وات سنجیده می ‌شود و هر چه کمتر باشد بهتر است. سخت‌ افزار استخراج بیت‌ کوین یک سرمایه‌ گذاری است و به همین دلیل به هزینه‌ هایی برای انجام سرمایه‌ گذاری نیاز دارد. هر اندازه که سخت ‌افزار آن قدرتمندتر باشد، قطعا میزان برق بیشتری را مصرف می ‌کند.

پیش از آنکه خرید دستگاه انجام شود، فرد باید هزینه برق مصرفی دستگاه را به وات محاسبه نموده و بررسی کند که قبض برق بعدی که به واسطه خرید دستگاه ماینر بیت کوین خواهد آمد، چه میزان است. زیرا باید در این زمینه به درستی و کاملا هوشمندانه عمل نمود و هزینه ها را به دقت مورد سنجش قرار داد، چرا که هیچ فردی تمایل ندارد، آنچه در یک ماه و به واسطه دستگاه ماینر بیت کوین خود پول به دست آورده است را در پایان ماه و بابت قبض برق، پرداخت کند.

بهره وری: بهره‌ وری اساسا محاسبه میزان برقی مصرفی در جهت تولید و به دست آوردن یک بیت‌ کوین است. یک ماینر بهره ‌ور برای استخراج یک بیت‌کوین نیاز به استخراج برق کمتری دارد. بهره‌ وری به وسیله تقسیم مصرف انرژی بر هش‌ریت محاسبه می ‌شود و معیاری برای مقایسه دستگاه ‌های ماینر با یکدیگر است.  بنابراین باید اطمینان حاصل کرد که کاربر همه آن‌ها را پیش از هر اقدامی، محاسبه کرده است.

نرخ هش: نرخ هش برابر با میزان قدرتی است که دستگاه ماینر بیت کوین برای حل مسئله ریاضی ماینینگ از آن استفاده می‌ کند. هش‌ ریت در واقع میزان حدس ‌هایی که ماینر می ‌تواند در هر ثانیه داشته باشد را مشخص می‌ کند .لازم به ذکر است که بسیاری از کامپیوترهای شخصی نهایتا می ‌توانند چند میلیون حدس داشته باشند، در حالی که دستگاه‌ های ایسیک امروزی توانایی آن را دارند که در هر ثانیه، تعداد بسیار زیادی محاسبه داشته باشند و در واقع هرچه هش‌ریت بالاتر باشد، بهتر است.

عوامل تأثیر گذار در فرایند ماینینگ

در ماینینگ عوامل مؤثر مختلف بسیار زیادی وجود دارند که یکی از مهم ‌ترین آن ‌ها نودها هستند و نودها همان گره‌ هایی هستند که تراکنش‌ ها را در کل شبکه پخش می‌ کنند. این پراکندگی و پخش شدن تراکنش ‌ها سبب می ‌شود که داده ‌ها در بین نودها همیشه در جریان باشند. زمانی که این داده‌ ها در جریان هستند، ماینرها باید نودهای جدید را تشخیص دهند و شناسایی نودها توسط ماینرها، منجر به فرآیند استخراج با سرعت بیشتر خواهد شد.

در واقع دستگاه ماینر با حل کردن مسائل سخت به یک هَش دست می ‌یابد و با دستیابی دستگاه ماینر به هش، سایر نودها از این موفقیت باخبر می ‌شوند و دیگر وقت خود را صرف یافتن آن نمی ‌کنند. در نهایت آن دستگاه ماینری که این موفقیت را کسب می ‌کند، پاداش خود را دریافت می کند.

یکی از مهم‌ترین مزایای ماینینگ، پاداش استخراج آن است که معادل ۲۵/۶ بیت‌کوین برای هر استخراج‌ کننده است. طبیعتا فرایند استخراج دارای مزایا و معایبی است. به عنوان مثال می توان گفت، این فرایند برای کارهای کوچک، چندان راحت تلقی نشده و دارای دشواری های متعددی می باشد، چرا که استخراج کردن نیز به نوبه خود کار بسیار سختی بوده و در عین حال، هزینه برق زیادی را می طلبد.

با توجه به این موضوع که، استخراج رمز ارزها سود بسیار زیادی دارد، بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ تصمیم گرفتند که استخرهایی را برای استخراج ارزها ایجاد کنند. با اینکه این کار کمپانی ‌های بزرگ باعث شد که شکل و شمایل فرایند ماینینگ تغییر کند، اما باز هم این فرایند به‌ عنوان یک کار پرسود و پر درآمد شناخته می‌ شود.

تجهیزات ضروری مورد نیاز برای استخراج

اینترنت پر سرعت : ارزهای دیجیتال به منزله نوعی از دارایی ‌هایی دیجیتال محسوب می شوند که برای استخراج و استفاده از آنها به اینترنت نیاز است. از این رو، یکی از مولفه ‌های مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال، اینترنت آن هم از نوع پرسرعت آن است که در عمل ماین کردن باید وجود داشته باشد.

کیف پول امن دستگاه ماینینگ: شما به عنوان یک ماینر چه در زمانی که خود به صورت انفرادی فعالیت می‌ کنید و چه در زمانی که قدرت هش ماینر خود را در اختیار یک استخر قرار می ‌دهید به یک کیف پول امن نیاز دارید تا پاداش استخراج خود و یا سود دریافتی از استخر استخراج را در آن ارسال کنید.

دستگاه سخت افزاری ماینر: یکی از ضروری ‌ترین ابزار مورد نیاز و شاید اصلی ‌ترین ابزار در ماین کردن، دستگاه استخراج یا ماینر می باشد و شما با توجه به رمز ارزی که قصد استخراج آن را دارید بایستی یک یا چند دستگاه ماینر را تهیه نموده و از طریق آن به فرایند استخراج و کسب درآمد برسید.