آیا دوج کوین بخرم؟

استخراج دوج کوین چگونه است؟

دوج کوین یک ارز دیجیتال است و مانند سایر انواع ارزهای دیجیتال، با ویژگی هایی چون، بی ‌ثباتی و مستعد افت و خیزهای شدید نیز همراه می باشد و به ویژه دوج کوین مستعد تغییرات ناگهانی قیمت است که عامل اصلی تغییرات قیمتی آن مانند سایر ارزهای دیجیتال، متاثر از اخبار و رسانه ‌هاست. به طوری که در اوایل سال ۲۰۱۸ و در حالی که برخی از رسانه‌ ها به این موضوع که دوج کوین، بیش از دو میلیارد دلار فروش داشته است اشاره نمودند، شاهد آن بودیم که با سرعت فزاینده ای روند افزایش قیمت را تجربه نمود.

اهمیت و ارزشمندی دوج کوین

همانطور که می دانید، از عوامل اصلی محبوبیت جهانی دوج کوین در سال ‌های اخیر، فهرست رو به رشد حمایت سلبریتی ‌هاست که به طور مکرر پشتیبانی خود را از این ارز دیجیتال در صفحات اجتماعی خود بیان نمودند. ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و ثروتمندترین مرد جهان، به عنوان چهره ای مشهور و محبوب نیز دوج کوین را تایید و حمایت نمود که منجر به افزایش قیمت آن شد.

ایلان ماسک، برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۸ با دوج آشنا شد و هفت ماه بعد، در توییتر خود نوشت: «دوج ممکن است ارز دیجیتال مورد علاقه من باشد، ارز بسیار جالبی است».

در مارس ۲۰۲۰، توییت دیگری را در ارتباط با دوج منتشر کرد با این مضمون که، « بهترین سکه است» و چهار ماه پس از آن یک میم دوج کوین را برای ۴۶/۹ میلیون دنبال کننده توییتر خود به اشتراک گذاشت با این عنوان: «اجتناب ناپذیر است».

در اواخر سال ۲۰۲۰، ماسک با ارسال پست، «یک کلمه: دوج»، باعث شد که قیمت‌ این توکن، ۲۵ درصد پامپ شود. او حتی اظهار داشت که، «دوج کوین می‌ تواند روزی به پول رسمی مریخ تبدیل شود».

دارایی اصلی دوج کوین فناوری آن نیست، بلکه جامعه ‌ای است که پیرامون آن ایجاد شده است. بسیاری از اعضای این جامعه ترجیح می ‌دهند، دوج کوین را به نوبه خود یک ارز در نظر بگیرند و اغلب پیام «دوج ۱= دوج ۱» را تکرار می ‌کنند.

استخراج دوج کوین چگونه است؟

فناوری اساسی دوج کوین مبتنی بر لایت کوین (LTC) بوده و ماینرهای آن قادر به استخراج دوج کوین با استفاده از اثبات کار (POW) هستند. این قابلیت سوییچ کردن، به ماینرهای لایت کوین امکان می‌ دهد تا تراکنش ‌های دوج کوین را با استفاده از توان محاسباتی خود برای حل معادلات پیچیده پردازش کنند.

پس از حل این معادله، بلاک جدیدی به شبکه دوج کوین اضافه می‌ شود و سپس ماینر می تواند پاداش خود را به صورت دوج دریافت کند. این سیستم پاداش دو هدف اساسی را دنبال می کند که اولین هدف، تشویق ماینرها برای اختصاص دادن قدرت محاسبات به منظور تکمیل تراکنش‌ ها در بلاک چین دوج کوین بوده و دومین هدف، ایجاد نظم در ساخت دوج ‌های جدید است که توسط ماینرها توزیع می ‌شوند.

در واقع می توان چنین بیان نمود که استخراج دوج کوین، فرآیند پاداش دهی با دوج کوین ‌های جدید  برای بررسی تراکنش‌ ها بر روی بلاکچین دوج کوین است. استخراج دوج کوین مانند قرعه کشی یا همان لاتاری است. به طوری که برای انجام قرعه کشی باید کارهایی انجام شود و این عملکرد را کامپیوتر یا گره انجام می ‌دهد. این کار شامل تایید و بررسی تراکنش ‌ها می باشد.

رایانه ‌های زیادی همزمان در همان بلوک تراکنش‌ ها کار می‌ کنند، اما تنها یک نفر می ‌تواند پاداش سکه‌ های جدید را به دست آورد. فردی که سکه ‌های جدید را به دست می‌ آورد، گره ‌ای است که بلوک جدید تراکنش‌ ها را به بلوک تراکنش ‌های قدیمی اضافه می ‌کند. این کار با استفاده از معادلات پیچیده ریاضی تکمیل می ‌شود. در نظر داشته باشید، تنها همان گره ‌ای که زودتر و سریع تر از مابقی بتواند معادله ریاضی را حل ‌کند، برنده شده و سپس می ‌تواند بلوک تراکنش‌ های تازه تایید شده را به بقیه بلاک چین متصل کند.

با توجه به این که فرایند استخراج انواع ارزهای دیجیتال به همین شیوه انجام می ‌شود، ولی استخراج دوج کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال کمی متفاوت می باشد. به عنوان مثال، ارز دیجیتال  بیت کوین از الگوریتم SHA-256 برای استخراج ارز جدید استفاده می ‌کند، ولی لایت کوین و دوج کوین از اسکریپت استفاده می ‌کنند که یک تفاوت عمده محسوب می شود. زیرا استخراج اسکریپت به انرژی بسیار کمتری نیاز دارد و بسیار سریع ‌تر از SHA-256 عمل می نماید. مزیت این کار در این است که روند استخراج را برای استخراج‌ کنندگان با رایانه ‌های کم قدرت نیز آسان ‌تر می‌ نماید. در سال ۲۰۱۴ استخراج لایت کوین و دوج کوین در هم ادغام شد که استخراج هر دو سکه در یک فرآیند امکان ‌پذیر شده است.

جالب است بدانید که فرایند استخراج دوج کوین بسیار سریع ‌تر از استخراج لایت کوین یا بیت کوین بوده و همچنین پاداش بلوک آن نیز خیلی بیشتر است. البته باید به این نکته هم توجه نمایید که ارزش دوج کوین هنوز همپای آنها نبوده و بسیار کمتر از بیت کوین و لایت کوین است. با این حال، سختی استخراج دوج کوین بیش از یک میلیون برابر کمتر از سختی استخراج بیت کوین است. این بدان معناست که هنگام استخراج دوج کوین ممکن است که برنده جایزه بلوک شوید.

استخراج دوج کوین به دو روش اساسی با عناوینی چون، انفرادی و توسط خود فرد و یا از طریق استخر استخراج نیز امکان پذیر است. مقصود از استخر، گروهی از کاربران بازار ارز دیجیتال هستند که قدرت محاسباتی خود را برای افزایش شانس پیروزی در مسابقه تایید معاملات به اشتراک می ‌گذارند. هنگامی که یکی از گره‌ های موجود در یک استخر تراکنش را تایید می ‌کند، پاداش آن به طور مساوی بین کاربران آن استخر تقسیم می ‌شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که مشارکت در استخر استخراج، روش خوبی برای داشتن دوج کوین بوده و به عبارت ساده تر، شانس برنده شدن را افزایش می ‌دهد.