عوامل موثر بر رشد ارز دیجیتال

رشد ارزهای دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

با پیشرفت صنعت ارزهای دیجیتال و رشد قابل توجهی که در این بازار قابل مشاهده است، می توان آینده درخشانی را برای ارزهای دیجیتال پیش بینی نمود. همین امر نیز منجر به استقبال بی نظیر و افزایش تمرکز سرمایه گذارها از سوی بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و سازمان ها بر روی پروژه های ارز دیجیتال گشته است.

بسیاری از عوامل وجود دارند که می توانند در فرایند رشد و رونق ارزهای دیجیتال موثر واقع شوند. زیرا این بازار از ثبات و پایداری برخوردار نبوده و همواره شرایط عجیب و خارق العاده ای در آن مشاهده شده است. در این میان نیز عواملی مانند رفتار کاربران و علاقه مندان به این بازار، استقبال از سیستم های غیرنقدی و فناوری هایی همچون هوش مصنوعی و اینترنت اشیا نیز می توانند بر رشد ارزهای دیجیتال اثرگذار باشند. در این مقاله به بررسی دقیق هر یک از موارد بیان شده خواهیم پرداخت.

افزایش علاقه سرمایه گذاران و رشد ارزهای دیجیتال

یکی از امور مهم در گسترش بازار ارزهای دیجیتال و هیجان حاکم بر آن، افزایش علاقه سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال است. آمار و اطلاعات به دست آمده از نظرسنجی های صورت گرفته در این زمینه، نشان می دهد که از 441 سرمایه گذار سازمانی در آمریکا، 47 درصد معتقدند که دارایی های دیجیتال در شمار فناوری نوآورانه محسوب می شوند و آن را یک دارایی مطلوب در نظر می گیرند و حدود 40 درصد از آنها قصد دارند تا در آینده بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری نمایند.

نکته جالب توجه از تحقیقات صورت گرفته، این است که برخلاف فشارهای شدید و نوسان هایی که صنعت ارز دیجیتال با آن مواجه است، هیچ یک از این سرمایه گذاران سازمانی، نشانه ای از خروج از این صنعت را نشان نداده اند.

از آنجایی که سرمایه ارز دیجیتال، علاوه بر نقدینگی باید دارای جریان سرمایه مناسبی باشد، افزایش علاقه از سوی سرمایه گذاران اندیکاتوری در خصوص رشد صنعت ارزهای دیجیتال نیز واضح و مشخص است و همچنین برخی دیگر از دانشگاه های برتر و مشهور هستند که به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه مندند که شامل، دانشگاه های هاروارد و ییل می باشند. در واقع، سرمایه گذاری که از طرف دانشگاه ییل در این زمینه انجام شده است، تحت تاثیر مطالعاتی است که در زمینه ارزهای دیجیتال صورت گرفته است.

استقبال از سیستم های غیر نقدی و رشد ارزهای دیجیتال

از دیگر عوامل تاثیر گذار در رشد سریع ارزهای دیجیتال، افزایش استفاده از سیستم های غیر نقدی است که با سرعت زیادی در حال رشد است. کشورهای زیادی در سراسر جهان، سعی در جایگزینی اسکناس های نقد با پول های الکترونیکی را دارند. به طور مثال، بانک مرکزی سوئد در جهت همسو شدن با این روند، برنامه هایی را برای صدور نسخه دیجیتالی ارز سنتی ملی خود تعیین نموده و نام این برنامه را کرون الکترونیکی نامیدند. این موضوع علاوه بر افزایش محبوبیت استفاده از میکروچیپ در کشور سوئد، موجب شد تا متخصصان پیش بینی کنند که این کشور می تواند تبدیل به یکی از اولین کشورهایی شود که دارای سیستمی کاملا غیر نقدی باشد. به همین خاطر شهروندان سوئدی می توانند با استفاده از پرداخت های غیر نقدی و از طریق میکروچیپ ها، بلیط قطار بخرند یا صورت حساب های رستوران ها را پرداخت کنند، بدون اینکه کیف پول موبایل خود را باز کنند.

در کشور چین نیز فراگیر بودن پرداخت های دیجیتالی نیز مورد استقبال زیادی واقع شده و در سیستم اعتباری این کشور اعمال شده است. به طوری که پرداخت های نقدی در این کشور از سال 2012 تا سال 2019 از 96 به میزان 15 درصد کاهش یافته است.

بنابراین با استقبال کشورها در جهت حرکت به سوی پرداخت های غیر نقدی، قابلیت تراکنش بدون حضور اشخاص ثالث یا نهادهای دولتی  نیز کاهش می یابد. پس جامعه غیر نقدی این قابلیت را به دولت می دهد تا از مردم در مقابل جرایم، محافظت بهتری داشته باشد، اما ممکن است با مشکل از دست رفتن حریم خصوصی اطلاعات شهروندان نیز مواجه شود.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا و رشد ارزهای دیجیتال

هوش مصنوعی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در رشد ارزهای دیجیتال است، زیرا مشاهده می شود که تمامی اطلاعات و رایانه های قدرتمند مقیاس پذیر، جهان را به سمت دوره هوش مصنوعی پیش می برند.

برخی از کارشناسان معتقدند که این فناوری، نشانه ای از انقلاب صنعتی می باشد و بر اساس گزارشی که در سال 2019 ارائه شده است، پروژه های برخوردار از هوش مصنوعی، می توانند تا 50 درصد، سرمایه بیشتری را دریافت کنند. از این رو، تعداد پروژه هایی که حول محور هوش مصنوعی فعالیت می کنند، افزایش یافته است.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که صنعت ارزهای دیجیتال، کاربردهای مختلفی دارد که در آن می توان از هوش مصنوعی به عنوان عاملی تاثیرگذار در جذابیت و رشد ارزهای دیجیتال استفاده کرد و می توان به انرژی مورد نیاز در فرآیند ماینینگ که به یک چالش بزرگ برای کاربران تبدیل شده نیز اشاره نمود که در واقع  برخورداری از برنامه های خاص، می تواند هزینه و انرژی مورد نیاز برای این فرآیند را کاهش دهد. به طوری که با استفاده از این برنامه های خاص، سود حاشیه ای بیشتری برای ماینرها ایجاد می شود و کارمزد تراکنش ها نیز کاهش می یابد.

با استفاده از هوش مصنوعی می توان عملکرد نود را محاسبه کرده و با ایجاد روش هایی، تراکنش های سریع تر و ارزان تری را بر بستر بلاک چین فراهم نمود. هنگامی که هوش مصنوعی با اینترنت اشیا ترکیب شود، نودهای مختلف می توانند به صورت مستقل با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و راندمان را در بلاک چین افزایش دهند.

همچنین در نظر داشته باشید که می توان از هوش مصنوعی و اینترنت اشیا و بلاک چین برای ساخت دستگاه های الکترونیکی مستقل استفاده کرد تا به جای استفاده از کارت های اعتباری، این دستگاه ها را برنامه نویسی کند و از ارزهای دیجیتال برای تراکنش بهره ببرند. بدین ترتیب، شبکه های متمرکز امروزی به سمت غیرمتمرکز سازی هوشمند تغییر مسیر داده که انعطاف پذیرتر و سریع تر و هوشمندتر هستند.