تورم و بازار ارز دیجیتال

آیا تورم بر بازار ارز دیجیتال تاثر گذار است؟

به واسطه ایجاد تورم، قیمت کالا و خدمات افزایش زیادی می یابد و  معمولا در طی یک دوره زمانی تقریبا طولانی شکل می گیرد.

بروز تورم در بازار ارز دیجیتال به دو صورت رمز ارز تورمی یا ضد تورمی نیز مشاهده می شود و وجود دارد. در واقع مقصود از ارز دیجیتال تورمی، کوین های جدیدی است که از طریق استخراج یا استیکینگ ایجاد می شوند و حالت دوم مشابه ارز دیجیتال بیت کوین است که می تواند حالت ضد تورمی داشته باشد که از نظر برخی از افراد، یک مشکل محسوب می شود.

در این مقاله می خواهیم به موضوع تورم در بازار ارز دیجیتال و تاثیراتی که بر جای می گذارد نیز صحبت نماییم. چنانچه تمایل به آگاهی بیشتر در این زمینه دارید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تورم چیست؟

به صورت کلی تورم به دلیل افزایش قیمت کالاها و خدمات در اقتصاد یک کشور و در یک دوره زمانی مشخص ایجاد می شود و عوامل بسیاری نیز در این روند دخیل هستند. معمولا در شرایطی گفته می شود که تورم در بازار وجود دارد که در آن، قیمت ها به شدن افزایش یافته و قدرت خرید نیز کاهش می یابد.

در حال حاضر عوامل بسیاری وجود دارد که تورم قیمت را مشخص می کنند. اولین موضوعی که باید در نظر گرفت این است که افزایش قیمت های موجود باید روند مداومی داشته و موقتی و مقطعی نباشد. چرا که افزایش ناگهانی قیمت، نشانه ای از ایجاد تورم نیست و ممکن است به دلیل وجود مشکل در روند عرضه و تقاضای یک کالای خاص ایجاد شده باشد.  زیرا زمانی که عرضه با تقاضا برابر باشد، قیمت تثبیت خواهد شد. ولی در صورت افزایش قیمت ها بدون تثبیت شدن، افزایش قیمت ها ادامه خواهد داشت. در واقع باید گفت که تورم به دلیل افزایش عمومی در قیمت کالاها و خدمات ایجاد شده ولی تغییر مربوط به قیمت ها معمولا مربوط به افزایش قیمت  تعدادی از کالا ها است.

تورم بر افزایش قیمت تمامی کالاها در یک کشور و اقتصاد آن تاثیرگذار است و یک رویداد طولانی مدت محسوب می شود، به طوری که افزایش عمومی قیمت ها برای یک دوره طولانی مدت وجود دارد و ادامه پیدا می کند. معمولا در تمامی کشورها نیز به صورت سالیانه، روند اندازه گیری نرخ تورم انجام می شود.

ایجاد تورم در بازار ارز دیجیتال

دلایل اصلی بروز تورم در بازار ارز دیجیتال را میتوان به افزایش سریع در مقدار ارز دیجیتال در حال گردش اشاره نود و یا دلیل دیگری که می توان بابت تورم در بازار ارز دیجیتال بیان کرد، کمبود عرضه در کالایی است که تقاضای آن بالا باشد. در این حالت افزایش تقاضا می تواند منجر به افزایش قیمت یک کالا شود. در نهایت تمامی این شرایط می تواند منجر به افزایش عمومی قیمت شود.

برای اندازه گیری تورم می توان از روش های مختلفی استفاده نمود که رایج ترین روش آن، اندازه گیری قیمت ها می باشد. برای انجام این اندازه گیری، قیمت ارزهای دیجیتال نیز به صورت مداوم در طی زمان بررسی و پیگیری می شوند و از آن به عنوان یک مبنا برای محاسبات قیمتی و تورم استفاده می شوند و دولت ها همواره در تلاش هستند که تورم را در کشور خود کنترل کنند.

بسیاری از افراد بیت کوین را به عنوان یک حفاظ خوب در برابر تورم در نظر می گیرند و دلیل آن ممکن است به خاطر عرضه ثابت آن باشد که در مورد ارز دیجیتال بیت کوین وجود دارد و در حدود 21 میلیون بیت کوین می باشد. از سویی دیگر و برخلاف موضوعاتی که در این زمینه وجود دارد، برخی بر این باور هستند که این ویژگی، بیت کوین را تبدیل به ارز تقلیل قیمتی کرده است و می تواند در برابر تورم مقاومت کند. از این رو مشاهده می شود که برخی از کشورها نیز برای مقاله با بروز تورم و کاهش آن، اقدام به استفاده از از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال کرده اند.

آیا ارز دیجیتال می تواند نقش مثبتی در کنترل تورم داشته باشد؟  

با توجه به نگرانی هایی که در مورد تورم وجود دارد، سوال این است که آیا ارزهای دیجیتال می توانند نقش موثری در کنترل تورم در بازار ارز دیجیتال داشته باشند و اگر جواب مثبت است. سوال مهم دیگری که ایجاد می شود این است که، با افزایش تورم، کدام ارزهای دیجیتال می توانند نقش بهتری در این زمینه داشته باشند؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال، بهتر است در ابتدا کاربردهای دلار آمریکا را در نظر بگیریم، از این موضوع اطلاع داریم که دلار برای چه استفاده می شود. زمانی که در مورد ارزهای دیجیتال صحبت می شود، متوجه می شویم که ارزهایی همچون بیت کوین و دوج کوین برای ارائه خدمات خاصی راه اندازی شده اند. بنابراین می توان بیان داشت که، دلار آمریکا نیز برای تورم زا بودن و استفاده کردن توسط دولت ایالات متحده و کاهش ارزش در صورت نگهداری طراحی شده است. چرا که هزینه ها به منزله محرک مثبت اقتصادی هستند و چرخه های کاهش تورم نیز بدتر از فشارهای تورمی هستند.

حال می خواهیم بررسی کنیم که بیت کوین برای چه طراحی شده و مورد استفاده واقع می شود، کاملا واضح است که، طراحان بیت کوین با چاپ نامحدود فیات مخالف بودند و به دنبال ایجاد دارایی کاهش تورم بودند.

شاید این ایده کمی عجیب به نظر برسد که بیان می کند، بیت کوین برای آربیتراژ الکتریسیته به یک دارایی کاهش تورم طراحی شده است و گذشت زمان ثابت کرده است که این تلاش بسیار فوق العاده عمل کرده است. زیرا نکته ای که در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد، مساله اقتصاد برق است. شاید این مساله غیر قابل تصور باشد، ارزهای دیجیتال شروع به ذخیره انرژی کرده اند. به همین خاطر بیت کوین برای تبدیل دارایی برق به دارایی کاهش تورم طراحی شده است.

در واقع بیت کوین یک پدیده نوظهور مانند پول کاغذی و سیستم های اعتباری اولیه تمپلار نبود و این سیستم طراحی شده، مجموعه ای از کنترل و تعادل ها بود که به صورت طولانی مدت مورد بحث قرار گرفت.