ارز دیجیتال در ایران

کاربرد مهم ارز دیجیتال در ایران چیست؟

امروزه هر فردی در هر نقطه از دنیا با ارز دیجیتال و ماهیت آن آشنایی کافی دارند. برخی آن را به عنوان بزرگترین تحول اقتصادی جهانی می ‌شناسند و خود نیز مجذوب آن شده و وارد این بخش از دارایی ها و سرمایه گذاری ها شده اند. در کشور ما نیز مشاهده می شود که تعداد زیادی از افراد به این حوزه علاقه مند بوده و به معامله می پردازند.

چنانچه شما نیز تمایل دارید تا وارد این بازار جذاب و جدید شده و سرمایه گذاری نمایید، پیشنهاد می شود که این مقاله را تا پایان مطالعه کنید. زیرا هر اقدامی نیاز به دانش و آگاهی دارد و فعالیت در این بازار نیز از این موضوع خارج نیست و نباید بدون کسب آگاهی و اطلاع، وارد آن شد. در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت و کاربرد ارز دیجیتال در ایران صحبت کنیم.

کاربرد ارز دیجیتال

ارز دیجیتال نوعی واحد پول و دارایی دیجیتالی است که در واقع، وجود خارجی و فیزیکی ندارد و صرفا جنبه‌‌ مجازی دارد و روند استفاده از آن تنها بر بستر اینترنت انجام پذیر است. به این صورت که با استفاده از آن، نیاز به تهیه کارت بانکی معتبر از بانک خاصی نبوده و با این واحد پولی بین‌ المللی می ‌توانید معاملات خود را به آسانی و بدون هیچ مشکلی انجام دهید. از آنجایی که این روزها اکثر داد و ستدها به صورت اینترنتی و دیجیتالی انجام می‌ شوند، ارز دیجیتالی، جایگاه ویژه ‌ای در بین کاربران در سطح جهانی پیدا کرده است.

جالب است بدانید که در ابتدا هدف از طراحی این واحد پولی، تسهیل خریدهای اینترنتی بود که به دلیل قابلیت های زیادی که داشتند و امکانات بی شماری که در اختیار کاربران قرار دادند،  مورد استقبال زیادی قرار گرفته و توانستند در حوزه های دیگر نیز نفوذ نمایند، تا جایی که امروزه اکثر سهام ‌های بزرگ دنیا و معاملات مهم نیز از طریق انواع ارزهای دیجیتال، معامله می ‌شوند.

این روزها ارز دیجیتال، جایگاه مهم و گسترده ‌ای دارد و اگر بخواهیم در مورد اصلی ‌ترین کاربرد آن صحبت کنیم، باید بگوییم که این ارز هیچ تفاوتی با پول واقعی ندارد و در واقع هر ارز دیجیتال،  مانند یک واحد پولی همانند ریال، دلار، یورو، پوند و … است. حتی می ‌توان گفت که کاربردی به مراتب گسترده ‌تر از سایر واحدهای پولی نیز دارد. چرا که ارز دیجیتال یک واحد پولی بین ‌المللی محسوب شده و  تنها مربوط به یک کشور خاص نیست. لذا به راحتی و بدون هیچ محدودیتی در تمامی کشورها قابل استفاده و معامله است.

بنابراین به صورت کلی می توان بیان داشت که، ارز دیجیتال  یک واحد پولی رایج برای خرید و فروش و معاملات تجاری در سراسر جهان می باشد.

نکات مهم در جهت کاربرد ارز دیجیتال

با استفاده از ارز دیجیتال، برخی از محدودیت‌ های استفاده از واحد پول واقعی حذف می‌ شوند، زیرا گزینه‌ مناسبی برای معاملات بزرگ با مبلغ بالا می باشند و قابلیت آن را دارند که تبادل پول را برای بازرگانان و معامله گران، آسان تر سازند.

امکان پیگیری تراکنش ‌های انجام شده توسط ارز دیجیتال در هیچ نقطه‌ از دنیا وجود ندارد و همچنین برای درآمدهای حاصل از ارز دیجیتال، مالیات در نظر گرفته نمی ‌شود و این در زمینه‌‌ انجام معاملات بزرگ، مزیت بسیار بزرگی به شمار می رود.

در معاملاتی که توسط ارز دیجیتال انجام می ‌شوند هر دو شخص خریدار و فروشنده می توانند به صورت ناشناس فعالیت نمایند.

در نظر داشته باشید که برای نگهداری رمز کیف پول دیجیتالی خود باید دقت زیادی نمایید. چرا که فراموش کردن رمز عبور کیف پول مجازی، می ‌تواند باعث از بین رفتن پول ‌های شما شود.

همواره مراقب کیف پول و اکانت اینترنتی خود باشید، چرا که با وجود در نظر گرفتن تدابیر امنیتی شدید، احتمال حمله‌ هکرها وجود دارد.

همیشه باید اطلاعات خود را به روز نگه دارید، زیرا نوسانات ارزی در این واحد پول مجازی، بالاست و کوچکترین غفلت می‌ تواند باعث از دست دادن ارزش پول شما شود.

کاربرد ارز دیجیتال در ایران

ایران نیز در شمار کشورهایی است که استفاده از ارز دیجیتال را در آن قانونی اعلام نموده و افراد زیادی نیز تمایل به سرمایه گذاری در آن را دارند. گرچه انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال در دنیا وجود دارد، اما بیت کوین نیز با ارزش ترین نوع ارز در ایران محسوب می شود ولی این موضوع بدان معنا نیست که انواع دیگر ارز دیجیتال در ایران کاربرد ندارد.

شما می توانید برای ورود به این بازار و در اختیار داشتن دارایی های دیجیتال، از طریق صرافی آنلاین ایرانی اقدام به خرید و فروش دارایی دیجیتال نموده و در صورت نیاز آن را  به پول واقعی و ریالی تبدیل نمایید.

بنابراین در مورد جایگاه ارز دیجیتال در ایران می توان بیان داشت، پیش بینی می‌ شود که در آینده ای نه چندان دور، اکثر معاملات و داد و ستدها در ایران توسط انواع ارزهای دیجیتال انجام می شود و در حال حاضر روند رو به رشدی را در ایران تجربه می نماید.