قیمت بیت کوین

چه عواملی منجر به ایجاد نوسان در بیت کوین می شود؟  

ارزشمندی بی نظیر ارز بیت کوین کاملا مشهود و قابل توجه است و همواره طرفداران بسیار زیادی را به سوی خود جلب می کند. معمولا مشاهده می شود که بیت کوین، نوسانات قیمتی بسیار زیادی را تجربه می کند که این افت و خیزهای قیمتی، تابعی از عوامل مختلف می باشند.

برخی افراد و بعضا تازه واردان بازار، به محض مواجه با کمترین نوسان قیمت، نگران و دستپاچه شده و به سرعت تصمیم گیری و اقدام می کنند که باید گفت، این تصمیم ‌گیری ‌های احساسی و اقدام در جهت انجام معامله، نتیجه‌ ای جز ضرر و زیان برای آنها نخواهد داشت. نکته قابل توجه در این زمینه که بایستی آن را مورد توجه قرار داده و هرگز از آن غفلت نداشت، صبوری کردن در این شرایط و عدم تصمیم گیری های سریع و هیجانی است. توصیه می شود که به جای اتخاذ تصمیم‌ های احساسی، به بررسی دقیق بازار پرداخته و در زمان مناسب نیز اقدام به خرید یا فروش بیت کوین نمایید.

برای آنکه دچار چنین اشتباهات مهلکی نشوید، بهتر است که عوامل ایجاد نوسان در قیمت بیت کوین را بشناسید تا در صورت مشاهده افت قیمتی بتوانید صبور بمانید و از اقداماتی که ممکن است ضرر زیادی را به همراه داشته باشد، خودداری نمایید. در این مقاله عواملی که ممکن است بر قیمت بیت کوین اثر گذاشته و افت و خیزهایی را به وجود آورد، معرفی شده اند که مطالعه آن به شما کمک می کند، در صورت مشاهده نوسانات قیمتی بیت کوین، به خوبی با آن برخورد نمایید.

عوامل موثر در نوسان قیمت بیت کوین

بازار‌های خرسی

خرس ‌های بازار، به آن دسته از افراد و فعالان بازار گفته می شود که نسبت به آینده بیت کوین امیدوار نیستند و به همین دلیل، به محض افزایش قیمت، اقدام به فروش بیت کوین خود می ‌کنند. این اقدام آنها منجر به بهم ریختگی بازار می شود، چرا که افزایش تقاضای فروش توسط افراد تازه ‌کار منجر به افزایش تقاضای خرید توسط افراد با تجربه می ‌شود و در این صورت، قیمت‌ ها کاهش می یابد.

بازار‌های گاوی

این بازار را می توان نقطه مقابل بازار خرسی دانست. کاربرانی که در این بازار اقدام به خرید می ‌کنند، آنهایی هستند که نسبت به آینده بیت کوین و ارزشمندی آن کاملا امیدوار هستند. آنها در هر زمان و به هر میزانی که بتوانند اقدام به خرید بیت کوین می ‌کنند. این افزایش تقاضا با توجه به ماهیت بیت کوین و سایر رمزارز‌ها، باعث افزایش قیمت می شود.

نهنگ‌ های بیت کوین

افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند با اصطلاح نهنگ بیت کوین آشنا هستند و می دانند، فردی که لقب نهنگ بیت کوین را از آن خود می ‌کند، قادر است با خرید هزاران دلار بیت کوین یا فروش آن در حجم و اندازه بالا به طور مستقیم در قیمت بیت کوین اثر‌گذار باشد. معمولا مشاهده می شود که برخی نهنگ ‌های بیت کوین، اقدام به خرید یا فروش بیت کوین به صورت دسته جمعی و در سطح بسیار وسیع می‌‌ کنند که نتیجه این عملکرد، باعث ایجاد نوسان قیمت می شود.

روزهای خاص و تعطیلات ویژه

معمولا مشاهده می شود که در روز‌های منتهی به تعطیلات خاص، قیمت بیت کوین افزایش می یابد. اگر چه هنوز دلیل منطقی و مشخصی برای این موضوع عنوان نشده، ولی گزارشات و آمارهای متعدد نشان می دهند که در تعطیلات مهم و به عنوان مثال، در روز شکر‌گذاری، قیمت بیت کوین افزایش قابل توجهی را تجربه می نماید.

ترس از دست دادن

برخی از کاربران همواره بر سر دوراهی خرید یا فروش قرار دارند و نمی ‌توانند به درستی تصمیم‌ گیری نمایند و تنها به دلیل ترس از دست دادن یک فرصت استثنایی، اقدام به خرید یا فروش بیت کوین می ‌کنند. آنها معمولا در نگرانی و اضطراب خرید با قیمت بالا و یا فروش بیت کوین خود در پایین ‌ترین قیمت هستند.

اگر چه که این عامل نقش تعیین کننده ای در نوسان قیمت بیت کوین نداشته و عامل موثری محسوب نمی شود ولی در عین حال، نقش فومو یا همان ترس از دست دادن را در افت و خیز قیمت را‌ نمی ‌توان نادیده گرفت.

در نهایت، علاوه بر عوامل متعددی که در اینجا بیان شد بهتر است به عامل مهمی همچون، تغییر موضع کشور‌ها در برابر بیت کوین اشاره نماییم. تجربه ثابت کرده، بدون در نظر گرفتن محدوده جغرافیایی و تنها با تغییر و یا وضع یک قانون جدید در حوزه ارز‌های دیجیتال، قیمت بیت کوین دچار نوسان می ‌شود. به این معنا که با هر رویداد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جهانی ممکن است شاهد تغییر قیمت بیت کوین باشیم.

شاید بخشی از هیجان بازار ارزهای دیجیتال در نتیجه نوسانات آن باشد، بعضا در همین شرایط مشاهده شده که افراد زیادی توانسته اند به میزان سود بالایی دست یابند. در نتیجه، این نکته را در نظر داشته باشید که افت و خیزهای قیمت بیت کوین، عامل منفی محسوب نشده و در واقع بخشی از ماهیت بازار ارزهای دیجیتال محسوب می شوند که شما با شناخت و آگاهی و تسلط بر تحلیل صحیح بازار، می توانید اقدامات لازم را در پی گرفته و معاملات موفقی را انجام دهید.

چنانچه تمایل دارید در این بازار فعالیت نموده و سرمایه گذاری موفقی داشته باشید، فراموش نکنید که در وهله اول، نیاز به دریافت آموزش های لازم در این زمینه دارید تا بتوانید آینده مالی خوبی را برای خود برنامه ریزی کنید.