انتخاب صرافی آنلاین

معیارهایی برای انتخاب صرافی آنلاین ارز دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال، انواع مختلفی از ارزها موجود است که هر یک ویژگی و قابلیت منحصربه فردی را دارد و افراد با بررسی و شناخت آن، اقدام به خرید و فروش هر یک از آنها به عنوان یک سرمایه و دارایی دیجیتال می نمایند. در این بازار به خریدار، Taker و به فروشندگان آن  نیز  Maker اطلاق می شود.

شما می ‌توانید به شیوه های مختلف، مانند انتقال وجه از بانک به اکانت صرافی خود، پول واریز کنید و ارز دیجیتال خریداری کنید و یا برعکس، با فروش رمز ارز، پول فیات دریافت کرده و وجه دریافت شده را به ‌حساب بانکی خود منتقل نمایید.

نحوه فعالیت و ارائه خدمات صرافی آنلاین ارز دیجیتال

یکی از موارد مهم در حوزه ارز های دیجیتال، شناخت صرافی مبتنی بر رمز ارز و استفاده از قابلیت ‌های آن است که به منزله یک پلتفرم آنلاین بوده و از آن در جهت ذخیره و مبادله ارز دیجیتال استفاده می شود. در واقع باید گفت که عملکرد اصلی صرافی آنلاین، به ‌عنوان واسطه ای میان خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال بوده و با انجام هر تراکنش از سوی معامله‌ گران، حق کمیسیون نیز دریافت می ‌کند. بنابراین می ‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در این بازار خریداری نموده، به فروش رسانیده و یا به ارز دیجیتال دیگری تبدیل کنید.

تعداد زیادی از صرافی های آنلاین ایرانی و خارجی وجود دارند که می توانید هر یک از آنها را به‌ دلخواه خود انتخاب نموده و فعالیت کنید. اما در نظر داشته باشید که در بیشتر صرافی ‌ها بدون احراز هویت نمی ‌توانید اقدام به معامله گری ارز دیجیتال کرده و یا حتی، مبلغ مورد نظر را برداشت نمایید. از این رو اگر قصد دارید مبلغ بالاتری را سرمایه ‌گذاری کنید و در بازه ‌های زمانی کوتاه تر نیز  وجه زیادی را از حساب صرافی خود به ‌حساب بانکی انتقال دهید و هر نوع معامله ای را انجام دهید، باید حتما یک صرافی آنلاین معتبر انتخاب نموده و مراحل احراز هویت را به ‌صورت کامل طی کنید.

اهمیت امنیت در صرافی آنلاین ارز دیجیتال

انتخاب صرافی آنلاین ارز دیجیتال، علاوه بر مزایای بیشماری که به همراه دارد از نظر امنیت نیز مطمئن است. زیرا علاوه بر امنیت بالای فناوری بلاک چین، انجام تراکنش ‌ها به یک فرایند احراز هویت دو عاملی نیاز دارد. به عنوان مثال، برای شروع معامله، ابتدا نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و پس ‌از آن باید کد امنیتی ارسال ‌شده به ایمیل یا خط تلفن همراه را وارد کنید.

برای حفظ امنیت دارایی ‌‌ها باید سیستم احراز هویت دو عاملی کیف پول خود را فعال کرده و از رمز عبور مناسب استفاده کنید. گذشته از این نباید رمز عبور و کلیدهای خصوصی و عمومی خود را در اختیار افراد دیگر قرار دهید. موضوعی که باید حتما مورد توجه قرار دهید، امنیت کلیدهای خصوصی است. دلیل تاکید بر این امر در این نکته نهفته است که هر فردی، با دسترسی به کلید خصوصی می‌ تواند به پول ذخیره شده در کیف پول دیجیتالی شما دسترسی پیدا کرده و آن ‌ها را به آدرس کیف پول خود منتقل کند. دقت داشته باشید که باید حتما آن را در جایی امن نگهداری کنید.

به یاد داشته باشید که در بازار ارزهای دیجیتال، هر سرمایه‌گذار نیز مسئول محافظت از دارایی خود خواهد بود. زیرا در صورت سرقت یا گم شدن ارز دیجیتال و به دلیل عدم وجود نهاد رسمی پشتیبان، مسئولیت کامل آن، تنها بر عهده فرد کاربر می باشد.

نکات مهم برای انتخاب صرافی آنلاین ارز دیجیتال

صرافی خارجی بدون نیاز به وی پی ان: چنانچه انتخاب شما فعالیت در یکی از صرافی های آنلاین خارجی است، بهتر است یکی از آنهایی را انتخاب کنید که در هنگام فعالیت در این صرافی نیاز به استفاده از وی پی ان نداشته باشید، این مورد یکی از گزینه ‌های درخشان برای سرمایه گذاران ساکن ایرانی که با محدودیت مواجه هستند، به شمار می رود. همچنین نیازی به سپری کردن مراحل احراز هویت نداشته باشد و تنها از طریق ایمیل ثبت‌ نام کنید.

میزان کمیسیون صرافی: در هنگام انتخاب صرافی مناسب به میزان کمیسیونی که صرافی در هنگام تراکنش ‌های خود دریافت می ‌کند، توجه کنید. در برخی از صرافی ‌ها، هزینه‌ های انجام معاملات در حد بسیار کم و صفر و در برخی دیگر از آنها، مبلغ کمیسیون دریافتی زیاد است.

حداقل مبلغ معامله: هنگام خرید و فروش در صرافی، یک حداقل مبلغ ترید تعیین‌ می شود که بر اساس آن می‌ توانید خرید و فروش انجام دهید. از آنجایی که تعیین حداقل مبلغ معامله در صرافی‌ های مختلف بسیار متفاوت می باشد، لازم است که در هنگام انتخاب صرافی آنلاین، به این نکته توجه ویژه داشته باشید.

پشتیبانی فعال : نام مهره‌ های اصلی در صرافی ‌های معتبر مشخص بوده و شما می‌ توانید درباره سوابق آن ‌ها جستجو کنید. بنابراین از عضویت در صرافی ‌های آنلاین که حضور فعالی از افراد و گروه پشتیبانی آن ‌ها مشخص نیست، خودداری کنید.

صرافی آنلاین خارجی یا صرافی آنلاین ایرانی؟

در اکثر صرافی ‌های آنلاین خارجی، امکان استفاده از قابلیت ها و امکانات آن برای کاربران وجود دارد و  همچنین برخی از آنها از قابلیت بیمه کردن دارایی نیز برخوردار بوده و به منزله امنیت بالای آن است. یعنی، در صورت حمله هکرها به سایت صرافی، دارایی‌ های شما از طریق بیمه برگشت داده می ‌شوند. نیاز است به این محدودیت اشاره کنیم که، به دلیل تحریم امکان انجام مراحل احراز هویت برای کاربران ساکن ایران وجود ندارد و به این دلیل که یکی از مراحل مهم و اساسی آن، وارد کردن آدرس محل سکونت، عکس مدارک شناسایی می باشد، با مشکل ثبت نام و احراز هویت مواجه خواهید بود.

لازم به ذکر است که برای ثبت ‌نام و فعالیت در  هریک از صرافی ‌های خارجی از طریق وی پی ان و تغییر آدرس آی پی، وارد سایت شوید و باید حتما در مراجعات بعدی به صرافی با همان آی پی  اولیه در هنگام ثبت ‌نام نیز وارد سایت شوید. اگر در هریک از مراحل انجام معامله و ثبت سفارش وی پی ان شما  قطع‌ شده و یا آی پی تغییر کند، صرافی اکانت شما را مسدود کرده و دارایی ‌هایتان بلوکه می ‌شود که مشکلی بزرگ و مهم به شمار می رود و ریسک سرمایه گذاری و از دست دادن سرمایه را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بنابراین پیشنهاد می شود که برای سهولت بیشتر و تسهیل روند خرید و فروش ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در این حوزه، یک صرافی آنلاین ایرانی را انتخاب نمایید.

مزایای انتخاب صرافی آنلاین ایرانی

  • زبان فارسی سایت
  • امکان انجام مراحل احراز هویت
  • واریز و برداشت مستقیم از حساب بانکی شخصی
  • امکان خرید رمز ارز از طریق ریال
  • واریز و برداشت در سطوح بالا
  • پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمام‌ روزهای هفته
  • قابلیت پیگیری و شکایت