شش نکته مهم

این 6 نکته را در سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال مدنظر داشته باشید

گرچه بازار ارزهای دیجیتال، بسیار سودآور هستند و بارها مشاهده شده است که افراد زیادی با ورود و سرمایه گذاری در این حوزه توانسته اند به کسب سودهای هنگفت و هیجان انگیری دست یابند، ولی این موضوع را باید در نظر داشته باشید که با هر افزایش قیمت و کسب سود زیاد، ممکن است به همان اندازه نیز کاهش شدید قیمت ‌ها را مشاهده نماییم. بد نیست این نکته را در اینجا بیان کنیم که قانونی نانوشته در تجارت وجود دارد که می ‌گوید: «هرچه ریسک یک سرمایه‌ گذاری بالاتر باشد، احتمال سود و زیان آن نیز به همان اندازه بیشتر است»

در حقیقت، ارزهای دیجیتال رشته ‌ای از کدهای رمزنگاری شده محسوب می شوند و بازار این ارزها هیچ پشتوانه ‌ای ندارد. تنها چیزی که به سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال اعتبار بخشیده، پذیرش و اعتماد مردم است. علاوه بر این، نوسانات در این بازار بسیار زیاد است و سرمایه‌ گذاری در آن نیز ریسک بسیار بالایی را می ‌طلبد.

عدم پیش ‌بینی دقیق دنیای ارز دیجیتال

یکی از عواملی که هنگام سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال باید مد نظر قرار داد، این است که هیچ قانون، تئوری اقتصادی، الگوریتمی نیز بر این بازار حاکم نمی باشد. در نتیجه، با هیچ قطعیتی نمی ‌توان حتی چشم ‌انداز چند ماهه آن‌ را پیش ‌بینی نمود. افزایش و کاهش یافتن قیمت ارزها، تنها به دلیل عرضه و تقاضای آنها انجام می شود و هیچ دولت، نهاد، شرکت یا موسسه ‌ای نیست که کنترلی روی رشد یا افت قیمت آنها داشته باشد.

اجازه دهید خیالتان را راحت کنیم که واقعا فاکتورهای بنیادی بسیار کمی وجود دارند که بتوانید بر اساس آنها، چشم ‌انداز چند ماه آینده سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال را پیش‌ بینی کنید. ولی هر رویداد یا اتفاق بین ‌المللی می‌ تواند روی افزایش شدید یا کاهش شدید قیمت این ارزها تاثیر بگذارد. برای مثال، اگر کشوری رسما اعلام کند که اجازه استخراج و استفاده از ارزهای دیجیتال را نمی ‌دهد، می ‌تواند باعث یک شوک جدی در افت شدید قیمت این ارزها شود.

توجه دقیق به ماهیت بازار ارز دیجیتال

شاید این نکته بسیار بدیهی باشد، ولی قبل از سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال، مطمئن شوید در این راه با آگاهی، دانش و هوشیاری کافی قدم گذاشته‌ اید.

برای مثال، اگر به دلیل بی ‌تجربگی یا دانش کافی مقداری ارز دیجیتال به آدرس اشتباهی ارسال کردید، برگشت آن غیرممکن است زیرا هیچ بانک یا نهاد متمرکزی وجود ندارد تا بر این نقل و انتقالات نظارت داشته باشد و موضوع دیگر اینکه، کار کردن با کیف پول ‌ها، به دقت بالایی نیاز دارد زیرا آدرسشان به صورتی است که نمی ‌توان آن ‌ها را به خاطر سپرد. برای مثال، آدرس بیت کوین چیزی شبیه این است:

Hub dCGsENK84462S7T13Yqjnx GbJh 

همانطور که مشاهده می کنید این آدرس ‌ها چیزی نیستند جز کاراکترها و اعداد تصادفی. بنابراین وارد کردن تنها یک کاراکتر اشتباه، ممکن است که باعث از بین رفتن کل موجودی حساب تان شود.

مزیت این کاراکترها در این است که می ‌توانید آن‌ ها را به سادگی کپی و پیست کنید، در نتیجه احتمال تایپ اشتباه در آن بسیار پایین می ‌آید.  البته مکه برخی از کیف پول‌ ها، آدرس ‌ها را بررسی می‌ کنند و چنانچه کاراکتری زیاد یا کم باشد، به کاربر پیغام خطا می ‌دهد.

به هرحال توصیه ما این است که برای اطمینان بیشتر، همواره دو حرف اول و سه حرف آخر آدرس را بررسی کنید.

افزایش امنیت حساب و کیف پول ارز دیجیتال

هنگام سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال، همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که برخی از کیف پول ‌ها به دلیل تحریم ‌ها، خدماتی به ایرانیان ارائه نمی ‌دهند و ممکن است حساب شما را با تمام ارز موجود در آن، مسدود نمایند.

کیف پول ‌های آنلاینی که به شما امکان پشتیبان ‌گیری از حسابتان را نمی ‌دهند، چندان قابل اعتماد نیستند زیرا گاهی کلاهبرداران کیف پول ‌های تقلبی می ‌سازند تا بتوانند موجودی حساب شما را خالی کنند. بنابراین توجه داشته باشید که اگر قصد استفاده از کیف پول ‌های آنلاین را دارید، حتما از کیف پول ‌های آنلاین معتبر استفاده کنید. موضوع مهم دیگر بعد از امنیت کیف پول، امنیت رمز عبور شما می باشد.  دقت داشته باشید که هیچ‌ گاه از یک پسورد مشابه برای چندین پلتفرم استفاده نکنید. حتما کلید خصوصی ‌تان را در مکانی امن و مطمئن نگاه دارید.

توصیه می شود که نسبت به حملات فیشینگ و روش ‌های آن، آگاهی کسب نمایید، زیرا برخی وبسایت ‌ها، خود را به جای سایت ‌های معتبر جا می ‌زنند تا به محض ورود رمز عبور شما را به دام اندازند و به تمامی مشخصات کیف پولتان دسترسی پیدا کنند. نکته دیگر آن است که کیف پول ‌های آنلاین، بیشتر در معرض هک شدن قرار دارند و اگر قصد سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال را دارید، حتما از کیف پول ‌های سخت افزاری یا آفلاین استفاده کنید. از معروف ‌ترین کیف پول ‌های سخت افزاری، ledger است.

بررسی دقیق در انتخاب ارز دیجیتال مناسب

در دنیای ارزهای دیجیتال، عرضه اولیه کوین وجود دارد. منظور از عرضه اولیه، توکن‌ های ارزهای جدید است که توسط توسعه دهندگان آن ارز، طی تبلیغات گسترده به مردم معرفی می ‌شود. در حال حاضر، بیش از دو هزار ارز دیجیتال وجود دارد. عرضه اولیه ارزها به صورت رایگان و با کمک airdrop به کیف پول کاربران ارسال می ‌شود. منظورمان از تاکید بر این نکته اساسی این است که پیش از انجام هر اقدامی، تحقیقات و بررسی‌ های لازم را بعمل آورید.

عرضه ‌های اولیه موفق و معتبر زیادی تاکنون وجود داشته ‌اند، مانند عرضه اولیه اتریوم که سود بسیار خوبی نصیب کاربران خود نمود.

پرهیز از هیجان زدگی مفرط

سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال را صرفا بابت هیجان ناشی از افزایش قیمت انجام ندهید. متاسفانه، این ویژگی جزء ویژگی ‌های بسیار رایج در بیشتر معامله‌ گران تازه‌ وارد است. با اولین نشانه ‌های رشد یا کاهش قیمت، سریعا نسبت به خرید یا فروش ارز اقدام نکنید.

معمولا در دنیای ارزهای دیجیتال، افت و خیز قیمت ‌ها معمول است و اگر بر روی یک ارز معتبر سرمایه‌ گذاری کردید، کاملا صبور باشید. زیرا همواره مشاهده شده است که پس از یک دوره افت یا رشد بزرگ، دوباره خودشان را باز می‌ یابند.

عدم توجه به سیستم‌ های پانزی

به یاد داشته باشید که هر وبسایت با برنامه ‌ای که وعده دو برابر کردن حساب ارز دیجیتال‌ تان را می ‌دهد یا سودهای غیر منطقی پیشنهاد می ‌کند، نمی ‌توانند چندان معتبر باشند. از آنجا که تراکنش ‌ها در این فضا، غیرقابل پیگیری ‌هستند، سیستم‌ های پانزی زیادی در این حوزه فعالیت می ‌کنند.

منظور از سیستم ‌های پانزی، سیستم ‌هایی‌ می باشند که با وعده‌های مختلف، سرمایه افراد را جمع‌آوری می ‌کنند. معمولا در ابتدای کار و برای جلب اعتماد مردم، سود سرمایه‌ گذاران اولیه را پرداخت می ‌کنند. پرداخت این سود از طریق پول سرمایه ‌گذاران بعدی انجام می‌ شود. در واقع این شرکت‌ ها، هیچ فعالیت اقتصادی با پول سرمایه‌ گذاران انجام نمی‌ دهند. معمولا سیستم‌های پانزی پس از مدتی به دلیل افشای ماهیت دروغین شان فرو می ‌پاشند. ولی در این بین، سرمایه ‌گذارانی هستند که متحمل ضررهای هنگفتی می ‌شوند.

برای تشخیص سیستم ‌های پانزی، در درجه اول به عقل و منطق خود مراجعه کنید. هر سیستمی که وعده سود زیاد در کوتاه مدت داد، شک برانگیز است. به ویژه که هویت و فعالیت چنین سیستم ‌هایی به هیچ عنوان، شفاف و روشن نیست.

فرایند سرمایه‌ گذاری امن بر روی ارز دیجیتال

سعی کنید با کسب آموزش های لازم، همواره به روز باشید و نتیجه تحقیقات تیم‌ ها یا افرادی که وارد این حوزه شده ‌اند را به دقت مطالعه نمایید. فراموش نکنید که، هیچ گوی جادویی وجود ندارد تا پروژه ‌های موفق را پیش ‌بینی کند، به همین دلیل همیشه احتمال شکست را بالا در نظر بگیرید.

مجدد تاکید می‌ شود که تنها بخشی از سرمایه شما باید صرف سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال شود. علاوه بر آن، میزان پولی که برای سرمایه ‌گذاری در این حوزه در نظر گرفته ‌اید، تماما روی یک ارز خاص سرمایه ‌گذاری نکنید. برای این منظور، عملکرد و رشد چند ارز مختلف طی یکسال گذشته را با هم مقایسه کنید.

ممکن است این سوال پیش آید که بر روی چه ارزی سرمایه‌ گذاری کنیم؟

در پاسخ باید باید بگوییم، بر روی ارزهایی سرمایه ‌گذاری کنید که حداقل یکسال از ارائه آنها گذشته باشد تا بتوانید میزان رشدشان را در طول یکسال گذشته بررسی کنید.